Haber

Nijer’deki darbe sonrası askeri cunta tehditler savurdu.

26 Temmuz’da Nijer’de darbe yapan askeri cunta, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’nun (ECOWAS) Nijer’e askeri operasyon başlatması halinde üye ülkelerden birine saldıracağını açıklamıştı.

“Ulusal Vatanı Koruma Konseyi (CNSP)” sözcüsü Amadou Abdramane, devlet televizyonunda yeni bir açıklama okudu.

Açıklamada, Nijer’in Paris, Abuja, Lome ve Washington büyükelçilerinin görevden alındığı duyuruldu.

Halkı casuslara ve yabancı ülke ordularına karşı dikkatli olmaya davet eden açıklamada, tüm şüpheli hareketlerin yetkililere bildirilmesi istendi.

Açıklamada, Fransa ile imzalanan tüm askeri iş birliği ve protokollerin de sonlandırıldığı kaydedildi.

Cunta ayrıca ECOWAS’a yeni bir tehditte bulundu. Açıklamada, “ECOWAS, Nijer’e askeri müdahalede bulunursa, dostlarımız (Gine, Mali, Burkina Faso) dışındaki üye ülkelerden birine ani bir saldırı düzenleriz” denildi. terim kullanıldı.

Cuntaya verilen süre azalıyor

ECOWAS, 30 Temmuz’daki olağanüstü zirvesinde, askeri cuntaya Başkan Muhammed Bazum’u serbest bırakması ve görevine dönmesi için bir hafta süre verdi.

ECOWAS, bu süre zarfında taleplerinin karşılanmaması halinde askeri müdahale dahil her seçeneği değerlendireceklerini açıklamıştı.

Askeri müdahale olasılığı, Batı Afrika’daki diğer cunta hükümetlerinin tepkisini çekti.

Yönetimde askerlerin bulunduğu Burkina Faso ve Mali, yaptıkları ortak açıklamada ECOWAS’ı Nijer’e askeri müdahalenin kendilerine savaş ilan etmek anlamına geldiği konusunda uyardı. Gine de cuntaya destek açıklaması yaptı.

Öte yandan Senegal, Fildişi Sahili, Benin ve Nijerya da üyesi oldukları ECOWAS’ın askeri müdahalesine destek vereceklerini açıkladı.

Nijer’de darbe

Nijer’de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına bağlı unsurlar tarafından gözaltına alındı ​​ve o akşam ordu, iktidarı ele geçirdiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahmane (Omar) Tchiani, 28 Temmuz’da Ulusal Vatan Savunma Kurulu (CNSP) olarak adlandırılan cuntanın liderliğini üstlendi ve geçiş hükümetinin başına geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu